Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Jak na to, tipy, triky ...
Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » pát črc 12, 2019 17:52

Kto by chcel opravovať stropnicu,tak nech si prečíta môj posledný príspevok je to veľmi dôležité.


Chcem tu pre tých čo by si chceli opraviť padajúci strop postupne pridávať fotky z demontáže.
Prvé som demontoval príchytky vzadu pri dverách,treba ich vypáčiť vhodným nástrojom najlepšie niečo ako vidlička, v tvare V
Príchytky stropnice vzadu pri zadných dverách.JPG
Potom som demontoval madlá nad zadnými dverami ,treba oparne odklopiť krytky skrutiek tie sú uchytené akoby na pánte a odskrutkovať štyri skrutky.
Uchytenie madla nad zadnými dverami.JPG
Zdemontujeme slnečné clony na každej strane tri skrukty na krížový skrutkováč .
Pri demontáži stropnice treba stiahnuť tesnenia dverí aspoň do polovičky dverí, následne treba odklopiť zadné operadlá a demontovať kryty zadných reproduktorov, tie držia na dvoch skrutkách a jednej narážacej úchytky.
Potom demontujeme narážaciu skrutku výplane C stĺpika a opatrne postupne skrutkováčom povyťahujeme narážacie úchytky plastu C stĺpika a tento odklopíme bokom , na B stĺpiku nemusíme robiť nič, tam sa to iba trochu odklopí a stropnica sa vyberie.
Následne zdemonujeme vnútorné plasty A stĺpika opatrne plochým skrutkováčom a tieto vyberieme z auta.
Po tejto demontáži sa objavia narážacie úchytky stropnice na každej strane po jednej.
Stropné svetlo som demontoval ako posledné aby mi stropnica nespadla a nepoškodila sa, po vyskrutkovaní dvoch skrutiek kľúčom č.8 som odpojil konektor s káblami a stropnicu som po čiastočnom odklopení plastu z B stĺpika vybral cez zadné dvere.
Po zdemotovaní a odstránení pôvodnej látky zostal zvetraný molitan na stropnici ,tento som rukavicou nasadenou na ruke ošúchal ,poumýval som zbytky molitanu acetónom a po vysušení prebrúsil brusným papierom, následne som ešte ráz handrou namočenou v acetóne vyšúchal a poumýval stropnicu a terz je pripravená na nalepenie novej látky Alcantara.
Přílohy
Uchytenie madla nad zadnými dverami (2).JPG
Demonované zadne kryty v kufri..JPG
Demotáž zadných držiakov reproduktorov v kufri.
úchytka plastu na C stĺpiku.JPG
Narážacia skrutka výplne C stĺpika
Odklopenie plastu z C stĺpika.JPG
Postupné odklopenie plastu z C stĺpika.
100_0523.JPG
Demontáž plastu z A stĺpika
Palstová výplň A stĺpika (5).JPG
plastová výplň z A stĺpika
Tvar úchytiek plastových výplní stĺpikov (2).JPG
Tvar a spôsob uchytenie plastových výplni stĺpikov.
Demontovaná stropnica pred očistením..JPG
Zdemontovaná stropnica pred očistením.

Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » stř srp 14, 2019 12:30

Takže už budem môcť pokračovať a určite tu zverejním aj ďalší postup pri demontáži, nateraz mi prišla poťahová látka,objednal som po odporúčaní, látku značky ALCANTARA svetlo šedá predávajú ju v šírke 150cm, objednal som 1,6m na dĺžku,
Lepidlo.JPG
budem vidieť koľko zostane a potom Vás poinformujem o tom koľko stačí objednať. Veľká dilema bola čím to prilepiť po tom čo som strávil niekoľko hodín na fórach rôznych automobilov čím to lepia a po rôznych dotazoch no viac menej neúspešných ( nikto mi neporadil) tak som objavil lepidlo TENSORGRIP F40 predávajú ho vo firme Okenťes tak na Slovensku ako aj v ČR ale a tu je problém iba živnostníkom a tým čo majú IČO. Takže nastal ďalší problém cez koho to objednať no nakoniec aj to sa podarilo a lepidlo už mám doma. Objednal som hneď dve balenia,lebo neviem koľko použijem.
Poťahová látka Alcantra (1).JPG
Přílohy
Poťahová látka Alcantra.JPG

Uživatelský avatar
Trunda
Site Admin
Příspěvky: 17933
Registrován: pon lis 12, 2007 9:33
Bydliště: Morava

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Trunda » stř srp 14, 2019 13:19

Tak to jsem zvědav.... taky jsem kolem toho nějakou dobu študoval diskuze nikdo neporadil s jistotou, jaké lepidlo fakt vydrží. Ale lepidla ve spreji byla vždy hodnocená jako marnost. Jako nejjistější varianta tam vždy vycházel způsob, že se naředí chemopren tak, aby šel stříknout stříkací pistolí. Tím se pak lehce stříkne jak látka, tak podklad. Má to tu výhodu, že to bude držet a že nehrozí prosáknutí, protože se to k sobě lepí po chvilce, když to zaschne. Nevýhodou je to, že se to musí na podklad přitisknout naprosto bezchybně, protože už to fakt posunout nelze.

Jo a aby to drželo, tak je potřeba z podkladu dokonale odstranit původní zpuchřelý molitan a lepidlo. Někdo to páchal wapkou, ale lepidlo pak musí dolů acetonem a to je vážně chuťka....

Takže držím palce ;-)
... I love K-SERIES ;-) ... 4 ... 6 cylinders.... it doesn't matter ;-)

Kupéčko - Rover 216 Coupe -> 218VVC, 1997 - Článek | Labuťka - Rover 416si Tourer, 1998 - Profil | MG ZT-T 190, 2002 - Článek | MG ZR 160, 2002 - Článek | Chrysler Pacifica 3.6l V6, 2017
Obrázek

Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » stř srp 14, 2019 13:47

Aby som to upresnil buď na fórach boli lepidla z minulosti,ktoré už dnes nie sú dostupné a nikto konkrétne nepíše inak obrátil som sa aj na Zakara ten tu písal že to opravuje ale po jeho odpovedi som nebol o nič múdrejší on to iba demontuje a dáva to čalúnikovi a keby som to robil ja tak určite viem čím to lepí a ten Chemoprén už je prekonaný a tiež nemá dostatočnú tepelnú odolnosť,nakoľko pod stropom auta je dosť vysoká teplota a to ti dávam za pravdu že výsledok mojej práce je zatiaľ neistý ale s výsledkom Vás budem určite informovať nech to dopadne akokoľvek aj v tom horšom prípade to aby niekto neurobil takú chybu ako ja.

Uživatelský avatar
Trunda
Site Admin
Příspěvky: 17933
Registrován: pon lis 12, 2007 9:33
Bydliště: Morava

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Trunda » stř srp 14, 2019 13:56

Ano, teplota je problém....
Já si to nechal očalounit profi čalounicí, které se ale tedy na stropnice nespecializovala. Stěžovala si na to, že to byla práce na nic a bohužel po půl roce se stropnice na několika místech odchlípla.

Tu látku máš z druhé strany s molitanem?
Já si kdysi koupil v Lídlu jakési lepidlo ve spreji, co tu dost propagoval Austin a to byla děsná marnost. To lepidlo samo o sobě nechtělo pořádně zaschnout a zůstávalo lepkavé. A čím větší teplo, tím víc. Zatím jsem nenašel aplikaci, kde by to bylo použitelné.....
Takže jsem určitě zvědav, jak to dopadne v tvém případě ;-)
... I love K-SERIES ;-) ... 4 ... 6 cylinders.... it doesn't matter ;-)

Kupéčko - Rover 216 Coupe -> 218VVC, 1997 - Článek | Labuťka - Rover 416si Tourer, 1998 - Profil | MG ZT-T 190, 2002 - Článek | MG ZR 160, 2002 - Článek | Chrysler Pacifica 3.6l V6, 2017
Obrázek

Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » stř srp 14, 2019 14:52

Látka Alcantara mi bola doporučená je to dosť pevná látka a používa sa na rôzne čalúnicke práce a je čiastočne elastická ,jedna sa iba o látku ktorá nie je podlepená molitanom ,pozeral som aj také no našiel som iba látky v šírke 70cm ,Alcantara sa predáva v šírke 150cm. Prikladám aj fotky z opačnej strany a podotýkam že sú zhotovené zo vzdialenosti 2cm takže sa jedná o jemný vzor. Kto by potreboval vedieť viac tak určite sa dá zistiť na internete predajca a aj podrobnejší popis. Pri hladaní lepidla som objavil aj lepidlo : Spray-kon moto , toto lepidlo je špeciálne vyvinuté pre autočalúnikov no predajca na nete je tuším obchod ADAMOS.cz no tí si učtovali prepravné 16€ takže s toho nebolo nič.
Přílohy
poťahova látka z opačnej strany.JPG
poťahova látka z opačnej strany (1).JPG

Uživatelský avatar
Trunda
Site Admin
Příspěvky: 17933
Registrován: pon lis 12, 2007 9:33
Bydliště: Morava

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Trunda » stř srp 14, 2019 15:06

Tedy to je látka? Ne umělá kůže? Můžeš sem prosím dát odkaz kde jsi to pořídil? Já se obávám že to ve finále může vypadat hrbolatě skrz to, že ta látka nemá molitan. Ta látka totiž bude určená na potah věcí obalených molitanem, tedy ne tvrdých povrchů.... ale strašit nechci ;-)
... I love K-SERIES ;-) ... 4 ... 6 cylinders.... it doesn't matter ;-)

Kupéčko - Rover 216 Coupe -> 218VVC, 1997 - Článek | Labuťka - Rover 416si Tourer, 1998 - Profil | MG ZT-T 190, 2002 - Článek | MG ZR 160, 2002 - Článek | Chrysler Pacifica 3.6l V6, 2017
Obrázek

Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » stř srp 14, 2019 15:26

Ja som to objednával v obchode : najsedacievaky.sk no našiel som aj predajcu : teker.cz . Alcantara je látka nubuk jemné plyšová .
Alcantara je vyrobená z mikrovlákien polyesteru a polyuretanu je 20x jemnejšia ako ľudské vlasy je mäkká a odolná a dokonale napodobňuje prirodzený semiš.

Uživatelský avatar
Trunda
Site Admin
Příspěvky: 17933
Registrován: pon lis 12, 2007 9:33
Bydliště: Morava

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Trunda » stř srp 14, 2019 17:07

Ok, takže to není Alcantara, ale jakási látka.
https://teker.cz/alcantra-10x10-cm/282- ... -seda.html .... ty ale tu píší, že není elastická. Seš si jistý, že půjde tvarovat? I podle toho síťového podšití...
.... kurnik, jsem se postavil do role "ďáblova advokáta" :-D Nenech se zastrašit ;-) Přeji si, ať se dílo podaří.
... I love K-SERIES ;-) ... 4 ... 6 cylinders.... it doesn't matter ;-)

Kupéčko - Rover 216 Coupe -> 218VVC, 1997 - Článek | Labuťka - Rover 416si Tourer, 1998 - Profil | MG ZT-T 190, 2002 - Článek | MG ZR 160, 2002 - Článek | Chrysler Pacifica 3.6l V6, 2017
Obrázek

Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » pon srp 19, 2019 11:15

Celá demotáž stropnice trvala max. do 30 min. Mal som trochu obavy ako pôjdu demontovať vnútorne plasty zo stĺpikov no ide to celkom dobre a netreba mať žiadné obavy, tak isto očistenie zvetraného molitanu zo stropnice ide rukavicou vcelku dobre a celkové očistenie aj s prestávkami nervalo viac ako 1 hod. Teraz ma čaká nalepenie novej látky po tom ako to bude nalepené to odfotím a pridám do príspevku. Musím napísať že som iba tak zo zvedavosti oslovil jedno nemenované autočalúnictvo a tí my urobili cenovú ponuku a to 530€ + demonáž a montáž 80€. Prikladám fotky stropnice pripravenej na nalepenie novej poťahovej látky a tiež niečo ako brúsna špongia (hubka) celkom dobre to ide aj s tým , no netreba to moc šúchať,lebo ten laminát zostane taký ako chlpatý. Držte mi palce dneska po obede to idem lepiť, samozrejme výsledok zverejním a aj ohodnotím tak ako v škole.
Takže poťahová látka je nalepená ešte mi zostáva urobiť potrebné otvory a zastrihnúť okraje, keby som mal hodnotiť výsledok práce tak na dvojku, lebo jednotku môže mať iba profesionálny čalúnik , ale inak som veľmi spokojný s mojou prácou , len ešte podotýkam to lepidlo lepí až moc dobre čo sa priloží už nejde pohnúť dokonca ani odlepiť aby sa opravili prípadné chyby takže všetko iba na prvý pokus druhú šancu s týmto lepidlom nemáte.
Přílohy
Stropnica pripravená na nalepenie novej látky (1).JPG
Stropnica pripravená na nalepenie novej poťahovej látky.
štruktúra materiálu stropnice.JPG
Štruktúra materiálu stropnice.
brusná špongia.JPG
Brusná špongia (hubka).
100_0546.JPG
Nalepená stropnica ,no ešte treba dokončovacie práce ako zhotoviť montážne otvory a zastrihnúť okraje.
100_0547.JPG
Takto nejak to vypadá trochu z detailu.

Uživatelský avatar
AnderN
Site Admin
Příspěvky: 6958
Registrován: pon zář 17, 2007 17:46
Bydliště: Brno, tel.: +420 725 378 817
Kontaktovat uživatele:

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od AnderN » pon srp 19, 2019 21:56

Hmm, slušná raketa za repasování jedné stropnice :?
Obrázek
MG ZT CDTi @ 118 kW / 370 Nm - 2009-? :: 200.000 km @ Obrázek
Rover 25 18K4F / automat CVT - 2013-? :: 50.000 km @ Obrázek
Rover Mini Cooper - 2016-? :: 20.000 km @ Obrázek
Ex. Rover 620 SDi - 2004-2009 :: 100.000 km @ Obrázek

Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » úte srp 20, 2019 11:13

Oni si učtovali za originál poťahová látka Alcantara a tá je dosť drahá čo som mal možnosť vidieť na internete tak sa to dáva do luxusných automobilov, no pre môj účel postačí aj tá napodobenina za nejakých 9€ bežný meter.

Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » stř srp 21, 2019 11:52

Takže toto bude môj posledný príspevok na demontáž stropnice, pokiaľ by boli nejaké dotazy tak rád odpoviem. Stropnicu po tom čo som zarezal okraje a zhotovil montážne otvory na skrutky slnečnej clony, svetla, narážacích úchytiek a na madlá som stropnicu namontoval do auta montáž trvala zhruba jednu hodinu,lebo som ešte umýval plastové výplne stĺpikov a spadla mi jendna skrutka na uchytenie svetla a akoby do mora nie a nie ju nájsť nakoniec skončila v kufri. Už dávnejšie som si všimol že narážacie tesnenia dverí akoby boli krátke a nesedeli dobre v oblúkoch dverí,takže teraz je to namontované tak ako to malo byť z výrobného závodu no teraz je krátke a chýbajú mi na zadných dverách na každej strane takých 4-5cm. Pri narážaní plastov na stĺpiky som úchytky jemne potrel keramickou vazelínou a behlo to tam skoro same. Po celkovej montáži som hubkou na riad nasucho prešiel po stropnici jedným smerom a vlákna zostali akoby ležať jedným smerom a vypadá to teraz fakt moc pekne.
No ešte mi zostáva dorobiť tesnenia na zadných dverách ak zoženiem takéto tesnenie tak to tam dorobím a zlepím spoje, mám špeciálne sekundové lepidlo čo sa s ním lepia konce gumových tesnení na plastových oknách.
Přílohy
100_0557.JPG
Takto to teraz vypadá po oprave.
100_0548.JPG
Výsledok mojej práce.
100_0552.JPG
Konečný výsledok opravy stropnice.
100_0553.JPG
Po namontovaní protislnečných clon.
100_0555.JPG
Pohľad od zadných dverí.
100_0560.JPG
Toto je výsledok špatnej prevedenej práce vo výrobnom závode.

Uživatelský avatar
Trunda
Site Admin
Příspěvky: 17933
Registrován: pon lis 12, 2007 9:33
Bydliště: Morava

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Trunda » stř srp 21, 2019 12:32

No u mě výsledek předčil očekávání :-) Gratuluji ;-)
A tak by mě zajímaly postřehy z aplikace látky. Jak byla tvárná? Jak se pracovalo se sprejem a aplikací lepidla? Podařilo se ti to nalepit tak, že to nikde nezůstalo zkrabacené, nebo odfouklé, nebo prosáklé lepidlem? Povídej, přeháněj....
Bohužel z těch fotek to to nejde tolik poznat.
Každopádně teď ukáže čas, jestli půjde o úspěch a látka nespadne. Tedy tak do roka a do dne... a snad otevřeme šampáňo chlat:

Dnes jsem koukal na tu moji stropnici a už se ta látka odfoukla na tolika místech, že už to začíná být špatné tuze.... takže bych třeba vyzkoušel Tvoje lepidlo.
... I love K-SERIES ;-) ... 4 ... 6 cylinders.... it doesn't matter ;-)

Kupéčko - Rover 216 Coupe -> 218VVC, 1997 - Článek | Labuťka - Rover 416si Tourer, 1998 - Profil | MG ZT-T 190, 2002 - Článek | MG ZR 160, 2002 - Článek | Chrysler Pacifica 3.6l V6, 2017
Obrázek

Uživatelský avatar
Feri
Příspěvky: 169
Registrován: pát pro 10, 2010 19:05
Bydliště: Chynorany Slovakia

Re: Demontáž stropnice na Rover 200 RF päťdverový.

Příspěvek od Feri » stř srp 21, 2019 13:36

Samozrejme pred lepením som sa hádam aj v duchu pomodlil, lepili sme to spolu zo synom a pred pvým lepením nám ešte manželka pridržala stropnicu ono to je vypuklé a na stole to balansuje, lepil som to tak že látku som položil na stropnicu tak aby mala presah po celom obvode ako som písal kúpil som 1,6m a šírka bola 1,4m no stačí aj 1,5m. Tak ako bola látka položená tak som ju prehol zhruba v polovičke po dĺžke a to tak že otvor na svetlo bol celý vidieť potom som aplikoval lepidlo zo vzdialenosti asi tak 15-20cm na stropnicu a aj na látku nástrek lepidla na stronici aj látke bol zhruba 15cm ,chvílku som počkal a potom na jednej strane ja a na druhej syn sme látku začali lepiť od svetla smerom každý k okraju takže sme mali nalepených prvých 15cm potom som látku znova prehol až po nalepené miesto a znova som nastriekal lepidlo na stropnicu a látku v šírke nejakých 10cm a znovu sme pokračovali od stredu stropnice k okraju tie kraje som asi tak 5cm teda od čeleného okna a od kufrových dverí nelepil a ani som tam nestriekal lepidlo to som potom naposledy dorobil keď už látka bola nalepená po celej šírke stropnice. Čo sa týka tvarovatelnosti látky miestami sme ju museli riadne naťahovať povedal by som že najhoršie sa lepili zadné rohy je tam ta stropnica riadne prehnutá a aby nevznili nejaké faldy tak to som musel riadne ťahať až som sa bál že poškodím stropnicu ono to je taký chatrný výlisok a je to dosť mäkké a ohybné no nakoniec sa to podarilo celkom dobre vznikli trochu také akoby faldíky po obvode ale také krátke a tie prekryli tie plasty čo sú na stĺpikoch takže ich ani nevidno, čo sa týka lepidla minul som jednu tubu a z druhej som lepil možno nejakých 10cm na šírku po dĺžke stropnice . Pred lepením som odstrihol v rohu taký trojuholník látky o strane asi 10cm a ten som vyskúšal nalepiť na karton nastriekal som to lepidlom a priložil potom som skúšal to odlepiť a trhal sa mi ten kartón s toho som vydedukoval že prípadne opravy pri lepení nebudú a musí sa to podariť na prvý pokus. Naposledy som látku pokiaľ šla prehol po šírke od čelného skla a nastriekal lepidlom a aj stropnicu nakoniec sme to prilepili smerom od stredu šírky po okraje zvyšnu látku som zastrihol s presahom asi 2 cm to som nastriekal lepidlom a prehol z opačnej strany stropnice a takto som to urobil aj z druhej strany od kufrových dverí ono je to potom trochu akoby hrubšie a pri montáži tesnenia kufrových dverí som to v pravom zadnom rohu trochu päsťou udrel zo spodu a zdeformoval som trochu aj stropnicu je to vidieť na jednej fotke nesnažím sa nič zakrývať ale s výsledkom som spokojný, určite sa to dá urobiť aj krajšie ale na to že som niečo takéto robil po prvá krát tak už sa mi ruky netrasú, pýtal si sa či lepidlo nepresiakne cez látku,pokiaľ to budeš aplikovať zo vzdialenosti 20-25cm tak nie skúšal som to z menšej vzdialenosti pokusne na kúske látky a tam to presiaklo. Teraz len aby to držalo v prípade že by nastali nejaké komplikácie tak určite hneď napíšem ide mi o to aby niekto neurobil takú chybu ako ja. Ešte pripomeniem že to lepidlo píšu ako rýchloschnúce no ešte dnes teda na druhý deň, bolo také lepkavé na látke čo mi zostala po zastrihnuťí okrajov.

Odpovědět