Prudove klesanie elektro. opravene

mackoco
Příspěvky: 298
Registrován: úte pro 02, 2008 11:35
Bydliště: bratislava
Kontaktovat uživatele:

Prudove klesanie elektro. opravene

Příspěvek od mackoco » úte pro 02, 2008 13:13

Zdravim.
Asi tak pred tromi tyzdnami som zpozoroval zoslabovanie osvetlenia palubovky, potom som si vsimol ze zaroven sa mi stisuju aj svetla a aj otacky ventilatoru, proste cela elektrika v aute. Potom som si vsimol ze mi z hlavy motora stríka olej priamo na alternator, tak som dotiahol hlavu a olej netecie a este som zakritoval altik plechom a prestriekal som kontakty na regler kontak sprejom. Chvílku slapalo normalne , ale zavada sa zase projevila.
Teda - jestli mate skusenosti s takymto podobnym, alebo sa mi este dostalo svinstvo do altika, alebo regler moze takto blbnut, alebo mam spatne svorky na bateriu.
PS: kontrolka ze nedobija nezasvietila ani raz
Rover 214Si 16V 1996, hrdzoblato

comax
Příspěvky: 100
Registrován: úte zář 18, 2007 0:06
Bydliště: Duchcov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od comax » pon pro 08, 2008 21:05

zdavim,a neprokluzuje ti klíňák?pokud je kladka mastná,ani by nepískal

mackoco
Příspěvky: 298
Registrován: úte pro 02, 2008 11:35
Bydliště: bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od mackoco » úte pro 09, 2008 14:15

cim by sa to dalo vycistit aby som neublizil remenu ? nejaky neagresivny prostriedok ?
Rover 214Si 16V 1996, hrdzoblato

donutil
Příspěvky: 914
Registrován: pát zář 28, 2007 11:07
Bydliště: Mor.Třebová

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od donutil » úte pro 09, 2008 18:30

Nejjednodušší bylo nastříkat tam tetrachlor z hasičáku.Ale kdoví jestli se dnes takové hasičáky dělají.

Hombre
Příspěvky: 2761
Registrován: pon zář 17, 2007 7:26
Bydliště: Krnov, tel: 604 573 386

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od Hombre » stř pro 10, 2008 13:34

Doporučuju vymontovat altík, sundat to plastové víko a vyčistit vnitřek od oleje a svinstva. Pak se Ti bude dobře odmašťovat řemen a řemenice- technickým benzinem, a taky zkontroluj ukostření baterky - jsou dvě, jedna přímo ke startéru (ta bude asi v pořádku) a druhá je od baterky ke karoserii (přední čelo). je to krátký kabel a často bývá zlomený.
.....Rover 45 1.6 2005...............MG-F 1.8 1999........
Obrázek.Obrázek
........Obrázek...........Obrázek.......

mackoco
Příspěvky: 298
Registrován: úte pro 02, 2008 11:35
Bydliště: bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od mackoco » stř pro 10, 2008 16:49

jou jou, díík , sa k tomu dostanem snad niededy. Dobry napad s tou kostrou , mal som ju naprd v skodofke 120, tu ma to nenapadlo
Rover 214Si 16V 1996, hrdzoblato

mackoco
Příspěvky: 298
Registrován: úte pro 02, 2008 11:35
Bydliště: bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od mackoco » stř pro 17, 2008 12:41

zistil som ze raz mi dobija a raz mi nedobila, tak som spravil kablom mechanicky stress test :D a objednal novu kostru od motora k baterke, Sranda ale ze nesvieti ziarovecka ze nenabija ked vazne nenabija, ziarovka je dobrá.
Rover 214Si 16V 1996, hrdzoblato

comax
Příspěvky: 100
Registrován: úte zář 18, 2007 0:06
Bydliště: Duchcov
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od comax » stř pro 17, 2008 13:31

to je normální.ta kontolka konroluje altík,jestli dává proud.do baterky už to lézt nemusí

mackoco
Příspěvky: 298
Registrován: úte pro 02, 2008 11:35
Bydliště: bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od mackoco » stř pro 17, 2008 13:45

achaaaaa, to je blbe. Clovek by povedal ze ta kontrolka je obmedzena
Rover 214Si 16V 1996, hrdzoblato

radim
Příspěvky: 49
Registrován: pon zář 24, 2007 17:29
Bydliště: Kroměříž

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od radim » ned pro 28, 2008 20:17

Nevím jak u alternátorů UK, ale alternátory vyráběné v ČR mají dva nezávislé okruhy.
Jeden okruh tvoří 6 silných diod (50Ampér) které usměrní vytvořené 3fázové napětí na stejnosměrné na proudovou zátěž 100Ampér (50A+ a 50A-) - tento okruh je přes regulátor dodáván do celé elektroinstalace auta.
Druhý okruh tvoří 3 malé diody (3A) které usměrní napětí a toto je dodáváno pouze na kontrolku dobíjení na palubní desce.
Z toho vyplívá že malý okruh je dobrý a kontrolka ti nezasvítí. No a velký okruh - pokud je špatná jedna dioda, tak altík dodává do sítě jen 2/3 proudu, pokud 2 diody jsou špatné tak pouze 1/3 proudu.
Zjistit kolik proudu dodává pomůže klešťový ampérmetr na stejnosměrný proud (je celkem drahý ale mají ho v každém servisu). Zjistit která dioda je špatná je děsná piplačka - diody jsou nalisované a každá zvlášť se musí vymontovat a proměřit. A zpátky je dávat jen kleštěma nezaručí dobrý spoj.
Kontrolka funguje tak, že z jedné strany (po zapnutí klíčku1) jde na ní +, a z alternátoru který je ukostřený mínus - takže svítí. Po nastartování když altík už dobíjí, tak na kontrolku dodává plus. A když na ní jde kladné napětí z obou stran tak přestane samozřejmě svítit.
Ty hodnoty silných diod (50A) jsou do aut s velkým odběrem, používají se i 35A (Bosch) pro 70A altík.
No a jinak - už někoho napadlo využít toho malého okruhu k automatickému rožínání světel? Po nastartování když zhasne kontrolka tak altík už dobíjí baterii, a na tento kábl ke kontrolce přidat relátko které sepne světla. V našem (Rover) případě musí být relátka dvě - jedno na parkovací a druhý na potkávací světla. Relé odebírá cca 50mA, takže diody 3A vpoho utáhnou obě relátka.
45 1,6i - 2000, argento colore

Hombre
Příspěvky: 2761
Registrován: pon zář 17, 2007 7:26
Bydliště: Krnov, tel: 604 573 386

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od Hombre » pon pro 29, 2008 8:17

Konečně vysvětlení, děkujem za podrobný výklad :wink:
.....Rover 45 1.6 2005...............MG-F 1.8 1999........
Obrázek.Obrázek
........Obrázek...........Obrázek.......

Uživatelský avatar
Fujitsu
Příspěvky: 1187
Registrován: stř zář 19, 2007 20:04
Bydliště: Lanškroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od Fujitsu » pon pro 29, 2008 11:37

Radime, něco podobného taky řeším...opět uhodily mrazy a startér mi po ránu sotva otáčí motorem - ale vždy chytne. Jen to shrnu co je už vyzkoušené - je to baterkou, když jsem ji přez noc nabil, ráno to točilo jako divý, baterka je stará půl roku, reklamace neuznána, je v pořádku. Auto dobíjí 13,6V což je podle mě tak na hraně a když pozapínám víc spotřebičů, PP mi ukáže i místy 13,5V. Chci se jen zeptat, je možné někde regulovat napětí, které jde z altíku na baterku nebo je to pevně nastavené?? Třeba na na MZtě :) jsem měl ještě elektronický regulátor ze škodovek, který to celé řídil, ten byl tuším nastaven na 14,5V ale podle schématu v Roverovi nic podobného není :(. Nechce se mi dávat celý nový altík, přemýšlím jak to vyřešit...budu rád za každou radu.
Rover 416Si, 1997, šedá kůže, Platinum Silver
http://www.rover-club.net/car_detail.php?id=212
www stránky: http://www.fuji.estranky.cz

mackoco
Příspěvky: 298
Registrován: úte pro 02, 2008 11:35
Bydliště: bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od mackoco » pon pro 29, 2008 14:03

Ahoj, mne tiez ked mrzne toci dost tuho starter, ale inak ziadny problem. Je to bateriou, ktora nema rada mrazy, lebo obsahuje aj destilku a potom je tuhsia. Cez auto ti nikdy nenabije bateriu tak ako nabijacka a u mojho šulina sa mi stalo tak ze ked mi zamrzol benzin ( vid. kde tankuje najlepsie) tak mi tocil lenivo starter , ale na druhy krat uz tocil normalne.
Je to mozno nejakou regulaciou aby nedostavala batt. taku zataz hned zrana ´´, neviem, ale inak vzdy nastartuje na prvy krat.
Skus si to ceknut ze pretocis parkrat starter ale aby auto nenaskocilo a potom podruhe si pocuvni.
Ak uz tam bude iny zadrhel tak radim poradi :) ;)
Rover 214Si 16V 1996, hrdzoblato

radim
Příspěvky: 49
Registrován: pon zář 24, 2007 17:29
Bydliště: Kroměříž

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od radim » pon pro 29, 2008 18:53

to Fujitsu: Stator v alternátoru dodává napětí na 6 usměrňovacích diod, a odtud do regulátoru napětí který je součástí alternátoru. Pokud seženeš origo regulátor tak jej zkus vyměnit. Bohužel regulátor z jiných altíků jiných výrobců nejde použít, ani od stejného výrobce pro jiný typ (auta nebo motoru). Prvně se používal tranzistorový regulátor, pak se přešlo na čipový který byl velice nespolehlivý, tak opět se dělal tranzistorový. Nyní se dělají oba dva, ale s vývojem se trochu upravuje vnitřní schema. Ale stejně i nejnovější čipové jsou poruchovější než klasický starý tranzistorový.
Regulátor reguluje napětí na 14,4V. Pokud ti dává jen 13,6V tak závada může být klidně na diodě i v regulátoru. Mohl bych sehnat kontakt na profi repase alternátorů a startérů (Kroměříž, Otrokovice), ale z vlastní zkušenosti: donesl jsem jim alt. z fiesty - rozebrali, vyčistili, nové uhlíky, očistí komutátor, barvou přestříkají rotor (hvězdice s cívkou), vnější hliníkové víka otryskají, na řemenici dají lak nebo galvanicky upraví (zinek/nikl), dají nové svorníky, matku pod řemenicí, a ze známosti chtějí 500Kč na ruku. Myslím že by byli schopni proměřit diodový můstek a pokud by se průměr diody shodoval s těmi co používají tak vymění diody. Ale regulátor nevymění, nedokáží sehnat.
Schema regulátoru samozřejmě neseženeš, je chráněn patentem, a i tak je zalitý v pryskyřici nebo silikonu a jeho oprava není možná - pouze výměna.
A taková perlička k NOVÝM autobateriím. I když si koupíš novou baterku a v obchodě ti řeknou že je nabitá, tak ji můžeš velice rychle nenávratně poničit. Takže novou nabitou buď dáš do auta a vyjedeš na dálnici a jedeš aspoň 300km rychle ve vysokých otáčkách, anebo ji dáš na nabíječku a nabíjíš 1/10 kapacity baterie celý den 24 hodin. Jinak se vnitřní desky prohnou, naruší se jejich vzdálenost, může dojít ke zkratu/zničení jednoho i více článků. Nechci nikoho strašit, ale tak to bohužel je.

to Mackoco: Nemyslím že v zimě je nejlepší párkrát startér polechtat aby auto nenaskočilo. Dyť při startování startér žere z baterky až 150 Ampér! A pokud zima s baterkou zacvičí tak, že startér pomalu točí, tak na oživení baterky už tady někdo ve fóru psal že je dobré napřed probliknout dálkový světla a poté startovat. S tím bych souhlasil. To chce startér rozdělat a promazat ložiska a ozubení, případně reduktor.
45 1,6i - 2000, argento colore

Uživatelský avatar
Fujitsu
Příspěvky: 1187
Registrován: stř zář 19, 2007 20:04
Bydliště: Lanškroun
Kontaktovat uživatele:

Re: Prudove klesanie elektroinstalacie..celej..

Příspěvek od Fujitsu » pon pro 29, 2008 20:24

Díky Radime za odbornou odpověď! Právě jsem dal do auta 60Ah baterku tak ji tam nějakou dobu nechám na sledování a pak udělám nějaký závěr. Ale na první start to až zase tak velký rozdíl nebyl, oproti té mé 45Ah, samozřejmě lepší to bylo, ale uvidíme zítra ráno - pěkně nám tam mrzne tak to je fajn... ;).

Jinak asi začnu od konce a to tím startérem, jen co bude venku trochu kulturněji (asi to nechám až na jaro). Už jsem se do něj chtěl pustit minule, ale nakonec mě odradilo, že po nabití baterky v nabíječce to točilo jako blázen...tak jsem (možná mylně) startér vyloučil. Jinak myslím, že Romanovi to taky dobíjí na 13,6V ale už si to 100% nepamatuju... nemoh by někdo změřit, jaké napětí má na baterce při zaplých světlech a běžícím motoru??? Je to otázka chvilky a dost mi (nám) to pomůže.
Rover 416Si, 1997, šedá kůže, Platinum Silver
http://www.rover-club.net/car_detail.php?id=212
www stránky: http://www.fuji.estranky.cz

Odpovědět