Přední ramena

Stanik
Příspěvky: 152
Registrován: čtv zář 27, 2007 0:39

Přední ramena

Příspěvek od Stanik » pon zář 08, 2008 22:06

Zdravím všechny. Mohl by mi někdo, kdo tento problém už řešil poradit? Mám vůle v čepech na předních ramenech. Musí se to měnit v celku - tedy celé rameno. Stále se mi do toho ale nechce a nechce :) Když jsem viděl ceny, které se pohybují kolem 5000 za kus, tak mě napadlo, zeptat se někoho, kdo to už dělal, jestli nemá zkušenost s tím, kde by se daly ramena sehnat levněji, když v zahraničí stojí v přepočtu kolem 2000. Ne že bych byl "kolenovrt :) ", ale za zeptání člověk nic nedá. Díky za tipy
Stanik ROVER 75 CDT (do 02 2010), JAGUAR S-TYPE 4.0 V8 (od 02 2010 do 06 2013), BMW E91 (od 05 2013)

Uživatelský avatar
undy
Příspěvky: 974
Registrován: pon zář 17, 2007 15:14
Bydliště: Horné Saliby SR

Re: Přední ramena

Příspěvek od undy » úte zář 09, 2008 7:13

Na slovensku mám adresu kde to majú za 3800,-Sk.Na slovensku to bez problémov posielajú.+421904634639 mobil , +421326580028 pevná linka.
Predtým Rover Seventyfive 2,0 V6 AT, teraz Mercedes CLS 320 CDI, Chrysler 300 C 3,0 CRD

donutil
Příspěvky: 914
Registrován: pát zář 28, 2007 11:07
Bydliště: Mor.Třebová

Re: Přední ramena

Příspěvek od donutil » úte zář 09, 2008 8:37

http://moto.allegro.pl/item429354398_wa ... _ocap.html
Zkus se podívat sem.Já jsem od nich koupil váhu vzduchu,dnes ji budu montovat.Uvidím,jaká to bude kvalita.Je tam ale problém s placením.Já to mám do Polska asi 100 kmk tak jsem jel do Klodzka a tam složil peníze přímo v bance.

donutil
Příspěvky: 914
Registrován: pát zář 28, 2007 11:07
Bydliště: Mor.Třebová

Re: Přední ramena

Příspěvek od donutil » pát led 09, 2009 17:21

Tak jsem dnes po cestě domů zjistil divné rázy na přední nápravě.Po kontrole jsem zjistil že mám vypadený gumový vnitřek silentbloku spodního ramene.Nebylo by na tom nic divného,kdybych si je loni v únoru nenechal vyměnit a to obě i když jsem potřeboval jen levé,ale že je mají jen v sadě.Stálo to 4 litry i s prací a po 15 000 km se stalo toto,co jsem výše popsal.Volal jsem tedy Mirkovi 1234 jestli poskytují nějakou záruku.Napřed mě vůbec nerozuměl,no ale potom jsem se dozvěděl,že se mají měnit i s rameny.To mě ovšem tenkrát nikdo neřekl,což je ale v servisu nezajímá,montují jen to, co zákazník chce.Stejně ale mám ramena dobrá,nebo alespoň na technické mě nic neříkali o vůli na přední ose.Máte na to někdo nějaký odborný názor?

Uživatelský avatar
undy
Příspěvky: 974
Registrován: pon zář 17, 2007 15:14
Bydliště: Horné Saliby SR

Re: Přední ramena

Příspěvek od undy » pon led 12, 2009 8:34

Takisto som menil len samotné silentbloky,išlo to na rameno dosť ťažko.Predtým som menil ramená/asi rok predtým/ tiež len samotné bez silentblokov.Nevidím dôvod prečo to meniť spolu,nie je to zalisované ani inak nerozoberateľne spájané,len to ide trochu ťažšie nasunúť.Ak sa to urobí nešetrne /a neodborne/ môže sa ten silentblok pri montáži poškodiť a potom ozaj vydrží len pár tisíc km.
Predtým Rover Seventyfive 2,0 V6 AT, teraz Mercedes CLS 320 CDI, Chrysler 300 C 3,0 CRD

Stanik
Příspěvky: 152
Registrován: čtv zář 27, 2007 0:39

Re: Přední ramena

Příspěvek od Stanik » pon led 12, 2009 10:24

Zdravím kolegy,
Je fakt, že doporučeno je měnit ramena i se silentbloky ale ... Je také faktem, že to nikde není dáno a pokud má člověk nová ramena a nové silentbloky, stejně se ty silentbloky musí na ty ramena nasadit. Takže je defacto jedno, jestli se silentbloky montují na nová nebo starší ramena. Na samotnou životnost silentbloků to nemůže mít vliv. Teď jde o to, jestli "rozpadnutí" silentbloku bylo zapřičiněné vadou silentbloku nebo nešetrnou montáží. Pokud by to bylo vadou silentbloku, tak pokud byl koupený jako nový, má prodejce ze zákona 2 roky záruku - reklamovat u prodejce. Viděl bych to spíš ale na nešetrnou montáž. Ty silentbloky jdou na ty ramena hodně těžko. Jestli si v servisu pomohli palicí nebo kladivem a bušili do toho, dokud to tam nedostali, není divu, že nevydržel. Pak reklamovat u servisu špatnou montáž - taky ze zákona 2 roky. Oříšek je v tom, že ať je to tak nebo tak, bude se muset prokázat, jestli to bylo vadou materiálu nebo montáže. A to si myslím bude na dlouhé lokte :-)
Stanik ROVER 75 CDT (do 02 2010), JAGUAR S-TYPE 4.0 V8 (od 02 2010 do 06 2013), BMW E91 (od 05 2013)

Mirek 1234.cz
Příspěvky: 143
Registrován: pon zář 17, 2007 8:11
Bydliště: Praha, Přílepy, Hradec Králové

Re: Přední ramena

Příspěvek od Mirek 1234.cz » pon led 12, 2009 20:56

Zadní uložení dolního ramena přední nápravy (válcovitý gumový silentblock s šestihranným otvorem pro spodní rameno je vlisovaný v litinovém držáku a přišroubovaný dvěma šrouby k podvozku) je zakončením velkého hliníkového spodního ramena tvaru "L" s dvěma čepy.

( :idea: :!: Spodní ramena jsou u většiny aut opotřebovaná, resp. jeho dva čepy. Už při malé vůli čepu v ohybu ramene vznikají v zadním uložení nepatřičné rázy (vpřed a vzad), které uložení výrazně poškozují. Pokud se mění pouze silentblock, a rameno zůstává původní/opotřebované, výrazně poškozuje nový díl - uložení :!: :idea: Opotřebení čepů není vždy zjevné, pokud s nimi lze otáčet, nebo lehce pohybovat, jsou vadné - hlavní problém se projeví při zátěži/provozu :!: :idea: ).

Spodní rameno je svou šestihrannou zadní částí vsunuto/vlisováno do tohoto uložení. Uložení ramena tlumí vznikající boční rázy+zkrut(nebo kroutící moment), tvořený nárazovým pohybem předního kola/personu/tlumiče vpřed a vzad+nahoru a dolu.

Pokud jsou oba čepy ramena v pořádku (hlavně čep v ohybu), není možné aby v gumovém uložení vznikal výrazný pohyb v před/vzad a gumový silentblock se vysunul - jeden čep se nachází v ohybu, druhý čep je na opačném konci ramena/těhlice kola/spodní čep.

Při obrovském množství prodaných zadních uložení/silenblocků jsme nezaznamenali jediný problém s kvalitou tohoto uložení.

Mirek 1234.cz
Příspěvky: 143
Registrován: pon zář 17, 2007 8:11
Bydliště: Praha, Přílepy, Hradec Králové

Re: Přední ramena

Příspěvek od Mirek 1234.cz » pon led 12, 2009 21:25

Stanik píše:Zdravím kolegy,
Je fakt, že doporučeno je měnit ramena i se silentbloky ale ... Je také faktem, že to nikde není dáno a pokud má člověk nová ramena a nové silentbloky, stejně se ty silentbloky musí na ty ramena nasadit. Takže je defacto jedno, jestli se silentbloky montují na nová nebo starší ramena. Na samotnou životnost silentbloků to nemůže mít vliv. Teď jde o to, jestli "rozpadnutí" silentbloku bylo zapřičiněné vadou silentbloku nebo nešetrnou montáží. Pokud by to bylo vadou silentbloku, tak pokud byl koupený jako nový, má prodejce ze zákona 2 roky záruku - reklamovat u prodejce. Viděl bych to spíš ale na nešetrnou montáž. Ty silentbloky jdou na ty ramena hodně těžko. Jestli si v servisu pomohli palicí nebo kladivem a bušili do toho, dokud to tam nedostali, není divu, že nevydržel. Pak reklamovat u servisu špatnou montáž - taky ze zákona 2 roky. Oříšek je v tom, že ať je to tak nebo tak, bude se muset prokázat, jestli to bylo vadou materiálu nebo montáže. A to si myslím bude na dlouhé lokte :-)
Ten silentblock nelze s litinového uložení při montáži jen tak vymlátit ani pořádnou palicí, navíc je uprostřed samotné rameno. Neviděl jsem poškození, takže celá diskuse je plácání o něčem co nikdo neviděl - hlavně to neviděli v servisu, kde se díl montoval... :P

Poud se vyskytne problém, je nutné vůz přistavit tam, kde díl montovali - což bylo sděleno. Poškození musí servis zkontrolovat a podle toho situaci řešit - servis neměl možnost. Pokud není možné vůz přistavit, posílá se odtahovka a pokud je problém na straně zákazníka hradí si vše sám. Ovšem zákazník chce své náklady nulové a jak to tak bývá, valí problém na servis...

Pokud je zákazník s běžným přístupem k věci, lze závadu vyfotit, zaslat na posouzení a k vyřešení - jak bylo tel. sděleno, ale tak nekonáno :!: ;) Činěno bylo zákazníkem předem to, že všichni kolem jsou špatní, hlavně servis, který je mimochodem špičkový. Opakuji nikdo závadu neviděl, nevíme o jaký problém jde.

donutil
Příspěvky: 914
Registrován: pát zář 28, 2007 11:07
Bydliště: Mor.Třebová

Re: Přední ramena

Příspěvek od donutil » pon led 12, 2009 21:36

Teď nevím jestli je tento problém,že to rameno a silentblok nikdo neviděl a zákazník chce vše hodit na servis míněn na mě.Jestli ano,tak lituji,tak to není.Jen jsem se Mirka ptal,jestli je na tyto silentbloky záruka,když byly montovány u nich a zjistil jsem,že reklamace je zdlouhavá,podrobnosti nebudu popisovat proč.Já chci jen jezdit a tak by mě stačilo,kdyby mě tento silentblok poslali na dobírku a já si ho zaplatím a namontuji sám.Ale ne aby mě vnucovali oba,stačí mě jen ten levý,třeba i použitý,když to prý sólo nejde.Ale p.Donát mě ujistil,že mě Mirek zítra zavolá a domluvíme se.

Tommi_82
Příspěvky: 6440
Registrován: čtv zář 20, 2007 18:17
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Přední ramena

Příspěvek od Tommi_82 » úte led 13, 2009 5:33

Docela mě to téma zajímá, při zatáčení do prava nebo jízdě na velkých nerovnostech se mi (naštěstí jen) od levého předního kola ozývají rázy. Takže mě v určitém horizontu čeká taky výměna. Každopádně otázka je jestli čekat na to až odejde i ten druhej. Jestli je to jak píše donutil a stejně ten silentblok moc nevydrží tak nevidím důvod proč neměnit vždy jen ten vadnej. Jakej to má vlastně důvod aby se měnily oba?
Dříve: 214 Si r.v. 1996 modrá met.
Obrázek
Dříve: 75 Tourer 2.0 CDT r.v. 04/2002 modrá met.(Royal blue)
Obrázek
Obrázek
Dříve: Mazda CX-7 2.3 DiSi Turbo 191 kW r.v. 2008
Obrázek
Nyní: Opel Zafira Tourer 2.0 CDTi 143 kW r.v. 2014
Obrázek

donutil
Příspěvky: 914
Registrován: pát zář 28, 2007 11:07
Bydliště: Mor.Třebová

Re: Přední ramena

Příspěvek od donutil » úte led 13, 2009 8:53

Protože jsou údajně v sadě.Vůli na silentbloku poznáš když chytneš předí kolo a budeš s ním kývat dopředu-dozadu a má vůli,je to špatně.

Tommi_82
Příspěvky: 6440
Registrován: čtv zář 20, 2007 18:17
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Přední ramena

Příspěvek od Tommi_82 » úte led 13, 2009 9:46

Nechci to teď na sněhu heverovat, ale jak bude příležitost tak to zvednu a zkusím s tím kolem zahejbat. Dík za radu. Myslím si že to bude ono, nechápu co jinýho by tam mohlo při zatáčení s velkým tlakem na ono kolo způsobovat takové rázy. Dělá to zatím jen občas zejména při prudkým zatáčení s klesáním (ve větších rychlostech) jaký bývaj u dálničních nájezdů nebo když to kolo vletí do díry. Za normální jízdy nic slyšet není. ostatní kola žádnej hluk nedělají. Ale myslím že při kvalitě našich cest a dálnic to na sebe taky nenechá dlouho čekat.
Dříve: 214 Si r.v. 1996 modrá met.
Obrázek
Dříve: 75 Tourer 2.0 CDT r.v. 04/2002 modrá met.(Royal blue)
Obrázek
Obrázek
Dříve: Mazda CX-7 2.3 DiSi Turbo 191 kW r.v. 2008
Obrázek
Nyní: Opel Zafira Tourer 2.0 CDTi 143 kW r.v. 2014
Obrázek

donutil
Příspěvky: 914
Registrován: pát zář 28, 2007 11:07
Bydliště: Mor.Třebová

Re: Přední ramena

Příspěvek od donutil » úte led 13, 2009 11:46

To nemusíš heverovat,zkrátka uchop kola a zacloumej.

Uživatelský avatar
Roman620ti
Příspěvky: 3701
Registrován: pon zář 17, 2007 4:58

Re: Přední ramena

Příspěvek od Roman620ti » úte led 13, 2009 18:51

No zajímavé by bylo, jestli jste je na těch svejch kárách měli už někdy měněné a nebo to byl dosud kvalitní originál a po výměně za novej díl nenastávaj problémy. Dneska se vyráběj takové hnusy a v servisech dělat kolikrát hovada, že by se z toho jeden pos... :evil:
2x Rover 620ti

donutil
Příspěvky: 914
Registrován: pát zář 28, 2007 11:07
Bydliště: Mor.Třebová

Re: Přední ramena

Příspěvek od donutil » pon led 19, 2009 18:24

Před chvílí jsme silentblok měnili a jelikož nemám zvedák činili jsme toto na kanále se strachem,jak to půjde.Jaké bylo naše překvapení,silentblok šel krásně bez násilí nasadit,jen jsem korigoval natáčením kola nejvýhodnější polohu.Největší problém bylo povolit dva šrouby,kterými celý silentblok je přišroubován a neměli jsme plochý půl očko a půl stranový klíč v 18 rozměru,ne rynčák,nebo jak se mu říká,ale plochý-protože je tam přístup jen tímto klíčem.Jsem zvědav,jak dlouho vydrží.(ten silentblok)

Odpovědět